Dnia 9 lipca 2023 roku odbył się pierwszy rajd rowerowy z cyklu „Wakacje na rowerze”.
Na starcie o godz. 10 zgłosiło się 35 osób.
Po wykonaniu organizacyjnych czynności i fotografii wyruszyliśmy na trasę. Wiodła ona drogami na północ od Siedlec. Całość trasy, z wyjątkiem krótkiego odcinka, przebiegała drogami asfaltowymi.
Ponieważ pogoda dopisała, jadąc obserwowaliśmy krajobrazy mazowieckich wsi. Trasa przebiegała przez Suchożebry, Krynicę, Ruciany, Kowiesy, Rozbity Kamień, Jeruzale, Osiny Dolne i Górne, Niwiski. Podczas dłuższego postoju w Rozbitym Kamieniu obejrzeliśmy z zewnątrz stary kościół. Następny dłuższy postój był w Niwiskach gdzie obejrzeliśmy będący w remoncie dwór. Po posileniu się i odpoczynku wyruszyliśmy na ostatni etap wycieczki.
Wzdłuż rzeki Liwiec dotarliśmy do Chodowa i Strzały. Tam nastąpiło rozwiązanie wycieczki. W ten sposób przejechaliśmy 50 km.
Komandor: Ryszard Kruk.
W niedzielę 23 lipca 2023 r., odbyła się druga w tym roku wycieczka z cyklu 'Wakacje na rowerze’.
Na miejsce zbiórki o godzinie 9.45 przy ulicy Rynkowej 24 w Siedlcach zebrała się w wyznaczonym miejscu grupa 41 osób, miłośników turystyki rowerowej, chętnych stawieniu czoła kolejnym przygodom na rowerze.
Po wykonaniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia uwieczniającego radosne twarze uczestników wyprawy po godzinie 10.00 nadszedł czas na start wycieczki. Ze względu na liczne grono uczestników, wyruszyliśmy w trzech kolumnach w kierunku miejscowości Purzec, do pierwszego punktu naszej wycieczki, to jest na trwający już w najlepsze piknik w „Lawendowym Oczku”, na którym to każdy mógł rozkoszować się urokami pola lawendowego i wszelkimi atrakcjami tutaj dostępnymi dla każdego niezależnie od wieku.
Po wyruszeniu w dalszą drogę i przemierzeniu kolejnych kilometrów przez Przygody i Suchożebry nadszedł czas na postój w miejscowości Krynica, w której to za sprawą uprzejmości właścicielki, mieliśmy okazję wejść na teren XIX-wiecznego dworku wpisanego w rejestr zabytków. Korzystając dalej z uprzejmości gospodyni zobaczyliśmy i posłuchaliśmy o architekturze tego odrestaurowanego obiektu i mogliśmy z bliska zobaczyć odnowioną figurę Matki Bożej znajdującą się w centralnym punkcie frontu dworku. Przed wyruszeniem w dalszą drogę, mieliśmy przygodę z zapięciem rowerowym jednej z uczestniczek. Była to już druga niespodziewana „atrakcja” tej wycieczki, po złapanej gumie w Suchożebrach. Na szczęście, z obydwiema usterkami, pomocni członkowie klubu sprawnie się uporali.
W dalszą podróż ruszyliśmy przez miejscowość Nakory w kierunku Krześlina, by tu zrobić kolejny krótki postój na odpoczynek przy Kościele Świętego Biskupa Mikołaja. Po tym jak nabraliśmy sił, prezes SKTR Doktorek Radosław Wysocki przygotował uczestnikom małą niespodziankę. Na odcinku drogi na wyjeździe z Krześlina, zorganizował przy pomocy dwóch śmiałków i trzech rowerów krótki obrazowy instruktaż dotyczący bezpiecznego poruszania się rowerzystów w grupie, a zwłaszcza nie nadużywania możliwości jazdy obok siebie.
Przemierzaliśmy niedzielną trasę poprzez piękne malownicze tereny, wiejski klimat i zieleń dookoła nas. Kolejny już etap wycieczki to skierowanie się w stronę miejscowości Golice a następnie Żabokliki, aby dotrzeć do punktu finalnego kończącego wycieczkę, to jest naszego miasta Siedlce.
Przejechaliśmy razem około 40 km, a kilku chętnych uczestników pojechało jeszcze na wspólny posiłek do znanej pizzerii na drugim końcu miasta. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejną III cykliczną pod tytułem „Wakacje na rowerze” za dwa tygodnie, bo już 6 sierpnia 2023 r. (szczegóły w osobnym wydarzeniu), organizowaną przez nasz klub.
Komandor: Cezary Mistrzuk
„Wakacje na rowerze 3” – 6 sierpień 2023 r.
W niedzielę 6 sierpnia, mimo burzliwych prognoz pogody, na starcie wycieczki kończącej tegoroczny cykl „Wakacje na rowerze”, stanęło aż 29 osób.
Silny wschodni wiatr sprawiał, że około trzydziestostopniowy upał nie był zbyt odczuwalny na pierwszej połowie trasy, za to trzeba było sporo wysiłku, żeby dojechać do samych Dziewul. Tam czekał na nas pierwszy cel wycieczki – niewielkie wzniesienie zwane „górą”. To tam, być może, we wczesnym średniowieczu, działały dymarki służące do oczyszczania „darniowych” rud żelaza. Tam też, być może, chronili się okoliczni mieszkańcy, przed najazdami nieprzyjaciół. Być może…, bo naprawdę niewiele wiadomo o historii grodziska, które prawdopodobnie istniało w tym miejscu, a może na którymś z innych okolicznych pagórków.
Dalej, już z wiatrem, dwie kolumny wycieczkowiczów pomknęły do miejscowości Borki-Wyrki. Tam odwiedziliśmy miejscowego artystę, pana Witolda Rzążewskiego, który pokazał nam swoją bardzo interesującą galerię i opowiedział nam o jej historii.
Zaraz po tej wizycie, czekała nas już ostatnia atrakcja tegorocznych „Wakacji na rowerze” – wspólne ognisko, przy którym posililiśmy się nieco i mieliśmy czas, żeby w spokoju podzielić się wrażeniami i porozmawiać o planach na przyszłe rowerowe przygody.
Pogoda była zamówiona i wycieczkę zakończyliśmy planowo na około pół godziny przed nadchodzącym deszczem, żeby każdy po wspólnych przeszło czterdziestu kilometrach, mógł bezpiecznie wrócić do domu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za współudział w wakacyjnych imprezach i zapraszamy na przyszłe wycieczki.
Komandor: Radosław Wysocki
Zapraszamy też członków i sympatyków klubu, którzy brali udział w tegorocznych „Wakacjach na rowerze”, do udziału w konkursie. Szczegółowe informacje w wydarzeniu: https://fb.me/e/3HC6bYdeG
Zapraszamy do fotorelacji. http://pttksiedlce.pl/galerie/9-lipca-23-lipca-6-sierpnia-2023-wakacje-na-rowerze/