Dzień 1 marca został ustanowiony w 2011 r. przez Sejm RP świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Za datę obchodów wybrano pierwszy dzień marca. Jest to data szczególnie symboliczna dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia, w 1951 roku, w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Siedlcach zostały zorganizowane w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W programie uroczystości, które odbyły się 1 marca była msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie uczestnicy przejechali na Cmentarz Wojenny przy ulicy Cmentarnej, gdzie w asyście wojska odbyła się dalsza część uroczystości. W swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik podkreślił, że „Wielu żołnierzy walczących z okupantem niemieckim, nie miało nawet szansy w nowych warunkach politycznych, podjąć pracy na rzecz odbudowy kraju. Wśród nich był m. in. gen. Emil Fieldorf-Nil, dowódca Kedywu AK, który po wojnie nie podjął działalności wymierzonej w ówczesny ustrój państwa. Nie uchroniło to jednak jego przed karą śmierci. Nawet akceptacja powojennej rzeczywistości nie zapewniała bezpieczeństwa. Świadczy o tym los komandora Stanisława Mieszkowskiego, absolwenta siedleckiego Żółkiewskiego, po wojnie dowódcy Floty, który po sfingowanym procesie został zabity strzałem w tył głowy”.
Po odczytaniu Apelu Pamięci i oddania przez kompanię Wojska Polskiego salwy honorowej, delegacje uczestniczące w uroczystościach złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci. W imieniu naszego Oddziału, kwiaty złożyła Natalia Boruta – członek Zarządu Oddziału, przewodnik terenowy. Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach pamięta o tych, którzy nie złożyli broni po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie i zapłacili za to życiem. Cześć ich pamięci.